Türkiye’nin Kayıt Dışı Ekonomi Sorunu

1- Türkiye’de MİLYONLARCA kişi sigortasız olarak, yani 4-A/4-B hiçbir bağı olmadan çalışıyor. Bu kayıt dışı istihdam sorunu nasıl çözülecek?

2- Türkiye’de MİLYONLARCA personel gerçek maaşı üzerinden SGK primi ALAMIYOR. Özel sektör çalışanlarının en az %50’si asgari ücret üzerinden sigortalı gösteriliyor. Halbuki gerçek maaşı 5-6 bin lira. Düşük ücretten emekli olunduğu zaman çok düşük emekli maaşı alınmasına sebebiyet veriyor. Bu sorun nasıl çözülecek?

3- Türkiye’de MİLYONLARCA kiralık iş yeri ve dükkan, kira kontratında gerçek olmayan tutarlardan gösteriliyor. Sırf daha az stopaj ödemek için. Gerçekte 2-3 bin lira kirası olan yer resmiyette 500-600 lira gözüküyor. Bu sorun nasıl çözülecek?

4- Türkiye’de MİLYONLARCA esnaf, üretici ve satıcı yaptığı işe ve elde ettiği gelire dair fatura/fiş kesmiyor. Sırf KDV ve Gelir Vergisi ödememek için. Bu sebepten yüz binlerce KOBİ resmiyette 100-200 bin lira zararda gözüküyor. Halbuki öyle değil.

Maddeleri çoğaltmak mümkün. Peki “Devlet Baba” bunlardan habersiz mi? Tabiki hayır! Her şeyin farkında. Fakat bunu düzeltemiyor. Düzeltmekten korkuyor, çekiniyor.

Beceriksiz yöneticilerin getirdiği saçma sapan vergi ve sigorta sistemi yüzünden toplum kayıt dışına yöneliyor. Vergilerden korkuyor. Sırf sigorta primi yüzünden personel çalıştırmaktan korkuyor.

Tüm bu sebepler yüzünden Türkiye’de açıklanan hiçbir ekonomik veri ve istatistik gerçeği yansıtmamaktadır. Hangi durumda olduğumuz sağlıklı şekilde analiz edilemiyor, önümüz görülemiyor, buna uygun kararlar alınamıyor.

Buradan hükümete çağrımızdır; saçma sapan vergi ve sigorta sisteminizi düzeltin. Oranları makul seviyelere getirin. “Vergi Güçtür” gibi komik sloganları terk edin.

https://www.facebook.com/insanustuturk

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s